W miesiącach kwiecień i maj 2020 r. w ramach monitoringu funkcjonowania przepławek na rzekach Drawa oraz Korytnica, przeprowadzono badania terenowe w ramach których sprawdzano czy spływające smolty ryb wędrownych wykorzystają do pokonania stopnia wodnego przepławkę oraz czy również ryby innych gatunków potrafią znaleźć wejście do przepławki oraz czy są w stanie ją pokonać płynąc pod prąd. Przeprowadzono je na przepławkach na Drawie (przy EW Kamienna w Głusku i przy MEW Koleśno w Drawsku Pomorskim) oraz na Korytnicy (w m. Sówka i Jaźwiny).
W badaniach zastosowano system RFID (radio frequency identification – automatyczna identyfikacja radiowa). Obejmuje on znakowanie ryb znaczkami PIT (passive integrated transponder – pasywne zintegrowane transpondery), które przy przejściu przez pole elektromagnetyczne emitują sygnały radiowe zawierające unikalne kody znaczków. Pole wytwarzane jest przez tzw. anteny pętlowe, które naprzemiennie wytwarzają pole elektromagnetyczne i są antenami odbierającymi sygnał i przekazującymi go do odbiornika dekodującego i rejestrującego. Anteny te umieszczano w przepławkach.
Przy badaniu spływu smoltów poznakowano smolty łososi w wieku 2+ w ilości 500 osobników. Poza tym dodatkowo w poszczególnych ww. miejscach poznakowano również od 183 do 414 innych ryb, należących do ponad 20 gatunków.
Badanie spływu smoltów (przepławka przy EW Kamienna) wykazało, że tylko pojedyncze z nich spływają w dół przepławką, a znakomita większość płynie z głównym nurtem i prawdopodobnie spływa przez turbiny. Niski odsetek smoltów odnajdujących przepławkę w trakcie migracji w dół potwierdza potrzebę wykonania instalacji kierującej ryby na przepławkę, której projektowanie dobiega końca również w ramach Projektu LIFEDrawaPL.
Jak wynika z badań wędrówek poznakowanych ryb, z przepławek były w stanie skorzystać ryby wszystkich liczniejszych gatunków występujących zarówno poniżej jak i powyżej stopni. Były wśród nich także gatunki niereofilne i osobniki niewielkich rozmiarów. Oznacza to odtworzenie łączności pomiędzy ichtiofauną powyżej i poniżej badanych przegród, zwiększenie efektywnych wielkości populacji ryb potamodromicznych oraz zasięgu występowania ryb wędrownych.
Szczegółowe wyniki monitoringu dostępne są w raporcie końcowym z monitoringu funkcjonowania przepławek udostępnione w zakładce Do pobrania.