23 sierpnia 2019 Zespół projektu LIFEDrawaPL zorganizował w ramach projektu piąty spływ edukacyjny pod hasłem „Walory przyrodnicze Radwi a zrównoważone użytkowanie zlewni rzeki”.
Tegoroczny spływ przeprowadzono na rzece Radwi – obszar Natura 2000 Dolina Radwi Chocieli i Chotli; PLH320022 – na której w ramach projektu LIFE 13 NAT/PL/000009 LIFEDrawaPL przeprowadzone zostały m.in. działania renaturyzacyjne mające na celu odtworzenie tarlisk dla ryb wędrownych oraz minogów. Atrakcyjna krajobrazowo rzeka Radew wraz z dorzeczem, ze względu na odcinkowo dobry stan ekologiczny, jest również jednym z głównych cieków na których Zespół projektu prowadzi działania związane z reintrodukcją rdestniczki gęstej (Groenlandia densa).
Jak co roku w spływie udział wzięło 40 uczestników. Miłym zaskoczeniem dla całego Zespołu był fakt, iż wśród uczestników możne było rozpoznać twarze osób biorących udział w spływach w poprzednich latach.
Pełna frekwencja oraz dobry nastrój jaki towarzyszył wszystkim do końca dnia potwierdzają słuszność tej formy edukacji i integracji lokalnych społeczności ze służbami ochrony przyrody w regionie.
Tegoroczny spływ przeprowadzono na ok. 14 km odcinku rzeki Radwi od okolic pałacu w Nosowie do przystani w Karlinie. Przed rozpoczęciem spływy uczestnikom wręczono drobne upominki projektowe wraz mapami oraz folderami projektowymi. Tradycyjnie przed spływem Artur Furdyna – koordynator terenowy w projekcie, przedstawił uczestnikom tło przyrodnicze bieżącego spływu, wskazując jednocześnie na wagę podejmowanych na tym terenie działań ochronnych, mających na celu poprawę stanu ekosystemów rzecznych.
Po wprowadzeniu w zagadnienia przyrodnicze udzielono krótkiego instruktarzu bezpieczeństwa i wyruszono na rzekę.
Piękna pogoda w dniu spływu w połączniu z niecodziennymi widokami malowniczej rzeki sprawiły, iż płynący całkowicie zapomnieli o zmęczeniu. Uczestnicy spływu mieli szansę zaobserwować w terenie pełną postać roślinną siedliska 3260, z warkoczami włosieniczników w nurcie Radwi oraz dobrze zachowane lasy łęgowe w pasie zalewowym doliny rzeki. Baczny słuchacz i obserwator miał szansę zebrać informacje niezbędne do udziału organizowanym konkursie „Hydrozagadki”.
Spływ trwał ok 4 godzin, zależnie od sprawności załogi w kajaku. Na szczęście warunki z jakimi musieliśmy się zmierzyć były znacznie łagodniejsze od zeszłorocznych, mimo wyjątkowo niskiego stanu wody. Niżówka sprzyjała obserwacji warkoczy roślin i uwijających się wśród nich rybich mieszkańców rzeki.
Po zakończonym spływie wszyscy mieliśmy możliwość odpocząć i posilić się przy wspólnym ognisku. Po uzupełnieniu energii Zespół LIFEDrawaPL zaprosił uczestników do udziału w konkursie „Hydrozagadki”. W tym celu Zespół przygotował test z wiedzy przyrodniczej.
W tym roku uczestnicy wykazali się wysokim poziomem wiedzy. Mimo przygotowania specjalistycznych pytań – osoby, które najlepiej odpowiedziały prawie na wszystkie z nich i zyskały ten sam wynik punktowy, a o wygranej w konkursie zadecydowała kolejność oddania testów. Tradycyjnie już trzy najlepsze zespoły zostały uhonorowane drobnymi nagrodami.Warto podkreślić, iż w tegorocznym konkursie zdecydowana większość uczestników spływu bardzo dobrze poradziła sobie z pytaniami, za co wszystkim należą się ogromne gratulacje!
Po poczęstunku i ogłoszeniu wyników nastał czas pożegnań, choć doskonała atmosfera oraz pogoda zachęcały do pozostania nad rzeką dłużej.
Zespół Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie dziękuje wszystkim uczestnikom za udaną imprezę.
Szczególne podziękowania za przemiłą atmosferę i po raz kolejny fachową organizację spływu przekazujemy Panu Włodzimierzowi Zimnowłockiemu –„Zimnemu Włodkowi”, który czuwał nad uczestnikami do samego końca.
Mamy nadzieję, że okazja do wspólnego obcowania z przyrodą z „pokładu” kajaka pojawi się ponownie za rok!
Do zobaczenia!
Zachęcamy do obejrzenia realizacji filmowej: