Przejdź do treści

Spływ edukacyjny Korytnicą w dniu 4 września 2015

W dniu 4 września 2015 roku odbył się spływ edukacyjny rzeką Korytnicą, pierwsza impreza zorganizowana w ramach Aktywnej edukacji, projektu „Czynna ochrona siedlisk włosieniczników i udrożnienie korytarza ekologicznego zlewni rzeki Drawy w Polsce”.

Spotkanie rozpoczęliśmy informacją o Korytnicy i jej dorzeczu, którą przedstawił dr hab. Robert Czerniawski profesor Uniwersytetu Szczecińskiego, uczestniczący w pracach Grupy Sterującej projektu, który od wielu lat prowadzi badania rzeki. Uczestnicy spotkania udali się następnie do Nowej Korytnicy, gdzie zaplanowano początek spływu.

Po blisko trzech godzinach aktywnego wiosłowania, połączonego z wymianą informacji, grupa dotarła do Sówki, a następnie powróciła do Drawna. Tu odbył się konkurs przyrodniczy z hydrozagadkami. Wszyscy uczestnicy rywalizacji wykazali się bardzo dobrą wiedzą o rzece oraz jej zlewni. Najlepszymi znawcami Korytnicy okazali się: Henryk Ostrowski Nadleśniczy Nadleśnictwa Głusko oraz Krzysztof Zacharzewski Burmistrz Złocieńca, II-gie miejsce w konkursie zajęli: Andrzej Chmielewski Burmistrz Drawna oraz Bogdan Buchajczyk Radny Rady Miejskiej w Drawnie, a III-cie Maciej Lorenc LGD Partnerstwo Drawy i Czesław Paszkiewicz Przewodniczący Rady Miejskiej w Drawnie. Komisja konkursowa przyznała również 4 wyróżnienia dla aktywnych.

Spływ edukacyjny Korytnicą stworzył możliwość indywidualnego obcowania z dziką przyrodą rzeki oraz zachodniopomorskimi krajobrazami. Na trasie mogliśmy obserwować dynamicznie zmieniającą się dolinę rzeczną, otoczoną lasami, miejscami otwartą z rzeką meandrującą pośród szuwarów i łąk, bogatą w roślinność oraz niemal jej pozbawioną, wykorzystywaną przez człowieka, a miejscami dziką i trudno dostępną.

Zastosowana podczas imprezy forma aktywnej edukacji pozwoliła na swobodną wymianę informacji pomiędzy gośćmi spływu oraz organizatorami. Dzieliliśmy się wiedzą o rzece, o jej roli w środowisku, oraz o potrzebie jej zrównoważonego wykorzystania. Mówiliśmy nie tylko o rybach ale także o wielu innych organizmach oraz ekosystemach, które są w różnym stopniu uzależnione od wody. Niezmiernie ciekawymi informacjami podzielili się eksperci projektu: dr Wojciech Puchalski, prof. Robert Czerniawski, dr Piotr Waloch oraz mgr inż. Artur Furdyna.

Nie zapominano także o posprzątaniu Korytnicy. Udało się zebrać niewielkie ilości śmieci. Za zaangażowanie i pomoc w oczyszczaniu rzeki podziękował Prezes LOT Wokół Drawy Andrzej Górski, przekazując pamiątkowe dyplomy.

Szlak kajakowy Korytnicy wraz z przygotowaną na jego trasie informacją dla turystów-kajakarzy stanowi dobry przykład wykorzystania rzeki do turystyki w zgodzie z przyrodą.

Zachęcamy do obejrzenia filmu ze spływu edukacyjnego.


Projekt „Active protection of water-crowfoots habitats and restoration of wildlife corridor in the River Drawa basin in Poland / Czynna ochrona siedlisk włosieniczników i udrożnienie korytarza ekologicznego zlewni rzeki Drawy w Polsce”.

Projekt LIFE13 NAT/PL/000009 pn. „Czynna ochrona siedlisk włosieniczników i udrożnienie korytarza ekologicznego zlewni rzeki Drawy w Polsce”, LIFEDrawaPL jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu LIFE + oraz przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Beneficjent projektu

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie
ul. Teofila Firlika 20, 71-637 Szczecin
tel.: 91 43-05-200, fax: 91 43-05-201
sekretariat.szczecin@rdos.gov.pl
Biuro Projektu pok. 205 (II piętro)
tel. 91 43 05 222 lub 91 43 05 214
life.drawa.szczecin@rdos.gov.pl

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress