Przejdź do treści

Dzień Ziemi 2016 w Goleniowie i Regionie przy wsparciu zespołu projektu LIFEDrawaPL

Dzień Ziemi 2016 w Goleniowie i Regionie przy wsparciu zespołu projektu LIFEDrawaPL Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie oraz projektu LIFE „Niebieski korytarz Iny” Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie. Na 23 kwietnia Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy zorganizowało sprzątanie brzegów Iny, Gowienicy oraz okolicy. Imprezę Patronatem objął Burmistrz Miasta i Gminy Goleniów. W akcji udział wzięli członkowie TPRIiG, goleniowscy harcerze oraz uczniowie goleniowskich szkół, a także mieszkańcy Kopic przy koordynacji Stepnickiej Organizacji Turystycznej. Partnerami i Sponsorami akcji byli także Ośrodek Sportu i Rekreacji w Goleniowie, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Goleniowie, Goleniowskie Wodociągi i Kanalizacja. Brzegi i okolice rzeki Ina posprzątano od drogi ekspresowej S3 do Zabrodzia.

Nad rzeką Gowienicą pracowało również dwóch członków TPRIiG oczyszczając zwałki z dziesiątek butelek i innych śmieci, zaś Kopiczanie w tym samym czasie wykonali wielkie sprzątanie starego cmentarza na terenie tej miejscowości. W sumie w akcji udział wzięło ponad 100 osób, głównie młodzieży. Zadowolenie organizatorów, którzy akcje sprzątania realizują od 10 lat budzi fakt, że śmieci było zdecydowanie mniej niż w latach ubiegłych. Zamiast pełnych przyczep i kontenerów zebrano około 50 studwudziestolitrowych worków butelek, plastików, była oczywiście lodówka, telefony, żelazka i niestety wiele odpadów wędkarskich…. i tu smutna refleksja, że w przekroju wspaniałych wolontariuszy brak głównych „użytkowników” rzek Iny i Gowienicy czyli braci wędkarskiej i kajakarzy. Dzięki wsparciu patrona i partnerów po zakończonej akcji wszystkim zostały wręczone drobne upominki ufundowane przez GWIK.

Przy ognisku był czas na odpoczynek i koleżeńskie rozmowy oraz oczywiście usmażenie przepysznych kiełbasek ufundowanych przez Burmistrza Goleniowa oraz LIFE’y RDOŚ i ZZMIUW. Wszyscy uczestnicy wyrazili nadzieję, że, że doczekamy się czasów w których podczas takiej akcji nie będą już nam potrzebne rękawiczki ani worki, a nad rzekami będziemy podziwiali jedynie piękno dzikiej przyrody. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie wyraża serdeczne podziękowanie uczestnikom i bezpośrednim organizatorom akcji za wysiłek uczyniony na rzecz czystszego otoczenia naszych pięknych rzek.


Projekt „Active protection of water-crowfoots habitats and restoration of wildlife corridor in the River Drawa basin in Poland / Czynna ochrona siedlisk włosieniczników i udrożnienie korytarza ekologicznego zlewni rzeki Drawy w Polsce”.

Projekt LIFE13 NAT/PL/000009 pn. „Czynna ochrona siedlisk włosieniczników i udrożnienie korytarza ekologicznego zlewni rzeki Drawy w Polsce”, LIFEDrawaPL jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu LIFE + oraz przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Beneficjent projektu

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie
ul. Teofila Firlika 20, 71-637 Szczecin
tel.: 91 43-05-200, fax: 91 43-05-201
sekretariat.szczecin@rdos.gov.pl
Biuro Projektu pok. 205 (II piętro)
tel. 91 43 05 222 lub 91 43 05 214
life.drawa.szczecin@rdos.gov.pl

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress