W dniach 29-30 października 2019 roku, odbyło się piąte spotkanie z Panią Martą Kaczyńską – Monitor projektów LIFE, podczas którego zespół projektu LIFEDrawaPL miał okazję zaprezentować postępy w realizacji działań projektowych w roku 2019.
W pierwszym dniu spotkania udział wzięli:
- Aleksandra Stodulna –p.o. Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie
- Marcin Siedlecki – p.o. Zastępcy Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska
- Beata Gąsiorowska – Koordynator Projektu
- Aneta Radecka – Ekspert do rozliczeń i działań księgowych
- Małgorzata Ćwiklińska -Ekspert do nadzoru i kontroli działań projektowych
- Mariola Wróbel – Ekspert naukowy botanik hydrobiolog konsultant Projektu
- Artur Furdyna – Koordynator terenowy Projektu
- Wojciech Wójcik – Operator urządzeń elektronicznych
- Mariusz Raczyński – Ekspert naukowy ichtiolog hydrobiolog konsultant projektu
Spotkanie w siedzibie RDOŚ w Szczecinie poświęcone zostało omówieniu przez zespół zaawansowania poszczególnych działań, ich efektów, problemów jakie pojawiły się w związku z realizacją zadań oraz sposobami ich rozwiązywania. Omówiono również zagadnienia formalno- finansowe oraz przewidywany plan działań na kolejny rok.
W drugim dniu wizyty zorganizowano wizję terenową obszaru realizacji projektu podczas której zaprezentowano faktyczne wyniki działań. Do części trenowej spotkania dołączył Pan Paweł Bilski – Dyrektor Drawieńskiego Parku Narodowego (partner projektu oraz przedstawiciel Grupy Sterującej) oraz Pan Maciej Humiczewski – Dyrektor Generalny w Komes Water Sp. Z o.o. – (wykonawca w projekcie).
Pierwszym celem dnia terenowego był północna część obszaru realizacji projektu i przykładowe stanowiska wsiedlonej w ramach dziania C.1 rdestniczki gęstej Groenlandia densa na rzece Radwi oraz Chocieli wraz z wykonanym żwirowym dnem stabilizującym.
Następnie zespół udał się w kierunku głównego obszaru projektu – dorzecza Drawy. Punktem początkowym na Drawie była wykonana w ramach działania C.4.1 w technologii „grouted rock” rampa denna na Drawie w Złocieńcu (most przy ul. Staszica).
Następnie udano się w kierunku Głuska na teren Drawieńskiego Parku Narodowego, gdzie w ramach działania C.5.1 przebudowano, nie działającą z powodu złej konstrukcji, starą przepławkę, na Drawie przy EW Kamienna oraz w ramach działania D.3 zamontowano urządzenie do monitoringu ryb i minogów.
Podczas wizyty na Kamiennej Pan Maciej Humiczewski, przedstawiciel Komes Water Sp. z o.o. – wykonawcy dokumentacji projektowej na wykonanie i montaż bariery kierującej migrujące organizmy rzeczne poza strefy niebezpieczne w okolicy EW Kamienna, przedstawił uczestnikom spotkania główne założenia koncepcyjne projektowanego rozwiązania.
Wizyta trenowa na obiekcie unaoczniła również jeden z istotnych problemów jaki pojawił się w toku eksploatacji przepławki w roku 2019, tj. problem napływających na obiekt z dużą intensywnością liści oraz fragmentującej się roślinności wodnej.
Problem o tej porze roku okazał się niezwykle ważki, ze względu na zatykanie wyjścia z przepławki na wodę górną powodujące:
- przyspieszenie przepływu wody ze względu na zawężenie pierwszej szczeliny przepławki,
- obniżanie poziomu wody w komorach przepławki,
- mogące powodować uwiezienie ryb w przepławce szczególnie w okresie wzmożonej migracji,
- oplatanie i skręcanie kabla zasilającego urządzenie do monitoringu ryby, zagrażające jego prawidłowej pracy oraz mogące prowadzić do uszkodzenia urządzenia.
Zespół zwrócił uwagę na pojawiający się problem już na początku września i potwierdził potrzebę znalezienia trwałego rozwiązania technicznego, szczególnie, iż jego nasilenie dotyczy okresu jesiennego, w którym gatunki objęte projektem wykazują największą mobilność. Monitor projektu potwierdziła możliwość zaproponowani Komisji Europejskiej działania naprawczego w tym zakresie.
Ostatnim punktem drugiego dnia wizyty Monitor była uchodząca do Drawy rzeka Sucha gdzie wykonano:
- w ramach działania C.3 Budowa zapory przeciwerozyjnej dla ochrony włosieniczników wykonano zabezpieczanie przeciwerozyjne skarpy poprzez odwodnienie drogi i odprowadzenie wód opadowych przepustem drogowym w kierunku łęgu.
- w ramach działania C.4.3 wykonano rampę denną na Suchej oraz bystrze w korycie Drawy
Spotkanie w tym miejscu było okazją do zaprezentowania miejsca biwakowania Kamienna – obiektu przewidzianego do modernizacji jako dodatkowe zadania C.8.5, na realizację którego wyraziła zgodę Komisja Europejska w związku z przedłużeniem projektu.
Spotkanie zespołu z Monitor projektu upłynęło w miłej atmosferze i zakończyło się wzajemnymi życzeniami powodzenia w dalszej skuteczności w realizacji zadań ochronny.