Przejdź do treści

Sprawozdanie z Dnia Ziemi 2016

W dniu 23 kwietnia br. w ramach organizowanych „Dni Ziemi” przy wsparciu Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie w ramach projektu Active protection of water-crowfoots habitats and restoration of wildlife corridor in the River Drawa basin in Poland /Czynna ochrona siedlisk włosieniczników i udrożnienie korytarza ekologicznego zlewni rzeki Drawy w Polsce/, LIFE13 NAT/PL/000009 LIFEDrawaPL, firma turystyczna Jędrkowe Zakole zorganizowała oczyszczanie rzeki wraz z przyległym terenem nadbrzeżnym Drawy oraz wybranych odcinków pieszych szlaków turystycznych w okolicy Drawska Pomorskiego.

Akcja sprzątania rzeki Drawy jest jednym z etapów całego przedsięwzięcia Dnia Ziemi. Ze względu na duży stopień zanieczyszczenia rzeki i niewielkim stopnień zainteresowania innych użytkowników rzeki, akcją za każdym razem objęte są jej inne odcinki.

W październiku 2014 sprzątano odcinek od Złocieńca do Rzęśnicy, w roku ubiegłym odcinek od Rzęśnicy do Dalewa, a tym razem sprzątaniem objęto kolejny równie zanieczyszczony etap od Dalewa do Drawska Pom. Ze względu na zgłaszanie się do akcji bardzo dużej ilości chętnych również tych, którzy nie mogą brać udziału w spływie, każdego roku sprzątaniem obejmowane są również piesze szlaki turystyczne przyległe do pola namiotowego Jędrkowa Przystań w Drawsku Pomorskim oraz teren dawnej strzelnicy. O stopniu zanieczyszczenia rzeki świadczy już sam fakt, że sprzątany odcinek rzeki o długości ok. 6km sprzątano od godziny 10.00 do 16.15.

Każdego roku przybywa w akcji małych wolontariuszy wraz z rodzicami, dlatego tradycja organizowania wydarzenia będzie kontynuowana tak, aby nie tylko utrzymać w czystości otaczające nas środowisko, ale i praktycznie edukować młodsze pokolenia w zakresie ekologii. W sumie zebrano ok. 4m³ śmieci zgromadzonych wzdłuż sprzątanych szlaków. Pocieszającym jest fakt, że jest to o wiele mniej niż w roku ubiegłym.

W akcji ogółem wzięły udział 62 osoby. Sprzątaniem objęto odcinek rzeki Drawy: Dalewo – Drawsko Pom., uprzątnięto pieszy szlak turystyczny na odcinku: Drawsko Pom. – Młynowo, ścieżkę rowerową/Promenadę na odcinku Park Chopina – J.Okra, teren dawnej strzelnicy oraz teren nadbrzeżny Drawy na odcinku most przy ul. Brzozowej do mostu przy ul. Staszica.

Całą akcję wspierali:

•    Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie,
•    Starosta Powiatu Drawskiego,
•    Burmistrz Drawska Pom.,
•    Nadleśnictwo Drawsko,
•    Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo Drawy”,
•    Wojciech Wiliński.


Projekt „Active protection of water-crowfoots habitats and restoration of wildlife corridor in the River Drawa basin in Poland / Czynna ochrona siedlisk włosieniczników i udrożnienie korytarza ekologicznego zlewni rzeki Drawy w Polsce”.

Projekt LIFE13 NAT/PL/000009 pn. „Czynna ochrona siedlisk włosieniczników i udrożnienie korytarza ekologicznego zlewni rzeki Drawy w Polsce”, LIFEDrawaPL jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu LIFE + oraz przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Beneficjent projektu

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie
ul. Teofila Firlika 20, 71-637 Szczecin
tel.: 91 43-05-200, fax: 91 43-05-201
sekretariat.szczecin@rdos.gov.pl
Biuro Projektu pok. 205 (II piętro)
tel. 91 43 05 222 lub 91 43 05 214
life.drawa.szczecin@rdos.gov.pl

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress